Maths Eyes Competition 2021 Winning Entries

The final list of winners and runners up to our Maths Eyes poster competition are now available.

Under 7

Award Name School County
U7 Overall Winner Patrik Reiter St. Mura’s NS, Tooban Donegal
U7 Winner Cillian Molloy Carnew NS Wicklow
U7 Winner Lana Hafez Balbriggan ETNS Dublin
U7 Winner Madeleine Cusick Our Lady of the Wayside NS Dublin
U7 Winner Sean O’Sullivan Clologue play and learn Wexford
U7 Winner Timothy Farrell Leighlinbridge National School Carlow

Under 11

Award Name School County
 U11 Joint Overall Winner Leon Markey Scoil Rois Carrickmacross Monaghan
 U11 Joint Overall Winner Nyika Doyle Gaelscoil an Bhradáin Feasa Meath
U11 Winner Alice Ertmane OLV Girls school Dublin
U11 Winner Cadhla Mae Cosgrave-Hartigan Lisnagry National School Limerick
U11 Winner Cillian Kerr St. Mura’s NS, Tooban Donegal
U11 Winner Jessica Akinkuolie St. Patricks Girls School Cork
U11 Winner Sarah Franklin Lisnagry National School Limerick
U11 Winner Zara Niaz Muslim National School Dublin

Under 14

Award Name School County
U14 Overall  Winner Bridget Galvin St Michael’s National School Kerry
U14 Winner Ana Munteanu Maryfield College Dublin
U14 Winner Ava Kelly Moville Community College Donegal
U14 Winner Caroline Hamilton Kilmurray NS, Clare Clare
U14 Winner Connor Breen Ard Scoil na Mara Waterford
U14 Winner Craig Wilson Griffeen Community College Dublin
U14 Winner Eilish Hourigan Lisnagry National School Limerick
U14 Winner Madison Mc Kinley Raphoe Central NS Donegal
U14 Winner Zach Cosgrove St. Mary’s BNS Belturbet Cavan

Under 19

Award Name School County
U19 Joint Overall Winner Hubert Krzemieniewski North Wicklow ETSS Wicklow
U19 Joint Overall Winner Sarah Jane Trayers Glenamaddy Community School Galway
U19 Winner Amy Cooley Presentation College Tuam Galway
U19 Winner Aoibhin Collins Glenamaddy Community School Galway
U19 Winner Ciara Hynes Presentation College Tuam Galway
U19 Winner Niamh Hession Glenamaddy Community School Galway

Family and Community

Award Name School County
Family and Community Overall Winner Billy Walsh Patrician Presenation Secondary School, Fethard Tipperary
Family and Community Winner Batoul Al Sulaiman YouthReach Wicklow  Town Wicklow
Family and Community Winner Niamh/Eimear Devlin St. Mura’s NS, Tooban Donegal

Project

Award Name School County
Project Overall Winner Rory Stack John F Kennedy Memorial School Limerick